Przejdź do treści

Aktualności

Medicofarma Biotech otworzyła nowe laboratorium w Poznaniu

Biotechnologiczna spółka w stolicy Wielkopolski prowadzić będzie prace badawczo-rozwojowe nad innowacyjnymi lekami onkologicznymi oraz terapią po przejściu choroby COVID-19. Prace grupy badawczej w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii w Poznaniu koordynować będzie obecnie dr hab. Katarzyna Rolle, prof. ICHB.

W ramach poznańskiego Centrum B+R realizowane będą projekty w obszarze terapii nowotworów oraz rehabilitacji postcovidowej. W skład zespołu badawczego Centrum B+R wchodzą doświadczeni badacze, w tym dr hab. Katarzyna Rolle, Kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej w IChB PAN. Naukowczyni była również członkiem Wirusowej Grupy Wsparcia, która opracowała pierwszy polski test diagnostyczny na wykrycie koronawirusa. Do tej pory spółka zdecydowała się na inwestycję w platformy CANCER PRINT oraz BREAST/OVARY RNA THERAPY, ale w planach jest testowanie kolejnych modeli badawczych. Ponadto w laboratorium będzie prowadzona analiza molekularna maszynerii kontroli epigenetycznej choroby COVID-19. Ma stanowić platformę do dalszych badań, a następnie opatentowania kluczowych cząsteczek, które będą mogły być użyte w tworzeniu strategii terapeutycznych.

-" W Centrum wykorzystywane będą nowoczesne technologie, takie jak organoidy czy biodruk 3D żywych tkanek. Następnie testowane będą na nich nowe cząsteczki, które wykazują potencjał terapuetyczny. Naszym celem jest wyodrębnienie i przebadanie tych, które finalnie przyczynią się do poprawy jakości życia i zdrowia pacjentów" - tłumaczy dr. hab. Katarzyna Rolle, Kierownik Zakładu Neuroonkologii Molekularnej IChB PAN.

Medicofarma S.A. od 2017 r. - większościowy akcjonariusz Medicofarmy Biotech SA, działa w kooperacji z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN w Poznaniu. Efektem skutecznej współpracy jest wprowadzenie na rynek pierwszego polskiego testu genetycznego na SARS-CoV-2. Najnowsza generacja testu MediPAN-2G+ FAST COVID daje możliwość wykrywania dwóch specyficznych genów koronawirusa w jednej reakcji zaledwie w ciągu 1 godziny. Medicofarma S.A zajęła się realizacją serii pilotażowej, a następnie kompleksową produkcją testów. Medicofarma Biotech także nawiązała współpracę wdrożeniową z Instytutem w zakresie wsparcia w opracowywaniu innowacyjnych terapii onkologicznych oraz rehabilitacji postcovidowej. W Centrum B+R możliwe jest także przeprowadzenie badań analitycznych, preformulacji i szeregu analiz dla podmiotów zewnętrznych. Tym samym spółka poszerza ofertę świadczeń komercyjnych dla branży farmaceutycznej. - W branży biotechnologicznej ciągłe innowacje to konieczność.

Konkurencja w dziedzinie opracowywania leków onkologicznych jest silna. Stawiamy na rozwój, dlatego laboratorium w Wielkopolskim Centrum Zaawansowanych Technologii korzystać będzie z najnowocześniejszego sprzętu oraz technologii biologii molekularnej - komentuje Cezary Kilczewski, prezes Medicofarma S.A.

- "Choć wciąż potrzebne są testy wykrywające zakażenie SARS-COV-2, to chcemy skupić się na tym co przed nami. Coraz więcej osób będzie zgłaszało potrzebę rehabilitacji postcovidowej. To naturalny wybór kierunku rozwoju spółki" - dodaje.

 

Medicofarma Biotech S.A. jest spółką badawczo–rozwojową z sektora biotechnologii zajmującą się pracami nad innowacyjnymi lekami, wyrobami medycznymi i produktami biotechnologicznymi. Spółka skupia się na projektowaniu, udoskonalaniu i wprowadzaniu na rynek leków będących przełomem dla profilaktyki i leczenia chorób cywilizacyjnych.

Medicofarma Biotech S.A. posiada licencję na produkcję wysokiej jakości, szybkich testów do wykrywania różnorodnych odmian wirusa SARS-CoV-2, który powstał przy współpracy z Instytutem Chemii Bioorganicznej PAN. Jest notowana na Giełdzie Papierów Wartościowych rynku NewConnect.

 

 

Kontakt dla inwestorów:

Tomasz Muchalski, t.muchalski@strictminds.com, tel. 504 212 463

 

Galeria

Partnerzy
Uniwersytet Ekonomiczny
Uniwersytet Przyrodniczy
PPNT
UMP
ICHPAN
Instytut Fizyki
IGCZ
IGRPAN
IWNiRZ
PP
UMP
UAM