Skip to main content

Aparatura

Tłoczenie olejów z nasion roślin oleistych

Przedmiot usługi
Otrzymywanie olejów tłoczonych na zimno i gorąco z nasion roślin oleistych.


Zastosowanie
Tłoczenie olejów z nasion roślin oleistych (np. rzepaku, lnu, konopii, słonecznika, dyni, wiesiołka, soi, sezamu, orzechów, orzeszków ziemnych, kokosa, ostropestu i innych) metodą na zimno i na gorąco do badań fizykochemicznych i do zastosowania w przemyśle kosmetycznym, farmaceutycznym oraz spożywczym. Olej tłoczony na zimno jest olejem nieoczyszczonym - roślinnym tłuszczem
nierafinowanym i zachowuje wszystkie swoje pierwotne właściwości i składniki o działaniu prozdrowotnym. Tłoczenie na gorąco pozwala na uzyskanie większej wydajności procesu. Nie nadaje się do tłoczenia oleju ze zbóż, ryżu i kukurydzy.


Opis usługi
Metoda produkcji oleju polega na wyciskaniu oraz wygniataniu nasion za pomocą wytłaczarki ślimakowej. Wytłaczaniu można poddać nasiona roślin oleistych o zawartości oleju powyżej 15% i wilgotności poniżej 10%. Wydajność tłoczenia: 2-6 kg ziarna na godzinę.

Wynik
Olej tłoczony na zimno (w temperaturze pokojowej) lub na gorąco w temperaturze 80°C. Odpad poprodukcyjny z tłoczenia oleju, tzw. „makuchy” nadają się jako karma dla zwierząt.


Aparatura
Ślimakowa prasa elektryczna z grzaniem.

Opcje

Analiza jakościowa i ilościowa otrzymanych olejów.

Partnerzy
Uniwersytet Ekonomiczny
Uniwersytet Przyrodniczy
PPNT
UMP
ICHPAN
Instytut Fizyki
IGCZ
IGRPAN
IWNiRZ
PP
UMP
UAM