WCZT

pl | en

„Abstrakcje aluzyjne” w CZT UAM

W dniu 11 grudnia 2018 roku na terenie Centrum Zawansowanych Technologii UAM w obecności Prorektora ds. nauki i współpracy międzynarodowej UAM prof. dr hab. Ryszarda Naskręckiego, Dyrektora CZT prof. dr hab. Bronisława Marciniaka oraz zaproszonych gości odbył się wernisaż Prof. Edwarda Gąsiora pt. „Abstrakcje aluzyjne”.

Kilkanaście obrazów prof. Edwarda Gąsiora prezentowanych jest na pierwszym piętrze budynku CZT UAM (ul. Umultowska 89c). Można je będzie oglądać na terenie CZT UAM do końca lutego 2019 roku.

„Kreuję przede wszystkim obrazy oparte na refleksji lub pewnych pojęciach czy nastrojach, które przybierają formę abstrakcji aluzyjnej. W procesie tworzenia dominuje element uczuciowy, mający skłaniać widza do wzruszenia i przeżycia obrazu” – wyjaśnia artysta „Moje doświadczenia warsztatowe w zakresie tworzenia abstrakcji aluzyjnej w zasadzie nie odbiegają od metod znanych przez artystów” – mówi prof. Gąsior.

„Wybieram motyw abstrakcyjny poprzez skojarzenie go z przedmiotem rzeczywistym, postacią lub jakimś pojęciem. Wyboru dokonuję podczas przeglądu własnych szkiców wykonanych techniką monotypii, drippingu, „mokre w mokrym”, fumażu, frotażu, grotażu, dekalkomanii, itp. Podczas przeglądu dużej liczby szkiców w określonym czasie, nasuwają mi się określone skojarzenia. W takim przypadku konkretyzuję realizację koncepcji w większej skali od projektu. Zachowuję wtedy ogólny charakter kompozycyjny i kolorystyczny wybranego fragmentu. Niekiedy fascynuje mnie w szkicu kompozycja przyszłego obrazu, kolor, światło i dopiero w trakcie malowania układ konkretyzuje się coraz bardziej w sensie malarskim” – dodaje twórca.

 

Fot. Przemysław Stanula

Źródło: https://amu.edu.pl/wiadomosci/aktualnosci/komunikaty-prasowe/abstrakcje-aluzyjne-w-wczt

materiały dodatkowe

partnerzy

Projekt współfinansowany ze środków Europejskiego Funduszy Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013.