W 6. Edycji konkursu „Wybitny Polak we Francji” uhonorowano wybitnych Polaków, którzy nad wyraz angażują się w promocję Polski we Francji. Wśród utytułowanych znaleźli się m.in. naukowcy, artyści, politycy, lekarze i działacze społeczni.
Konkurs jest inicjatywą Fundacji Polskiego Godła Promocyjnego. Jego celem jest zaprezentowanie osób, które poprzez swoją działalność i zaangażowanie przyczyniają się do propagowania pozytywnego wizerunku Polski i Polaków na świecie, a także przybliżenie sylwetek tych osób, które, często znane i szanowane na emigracji, pozostają anonimowe dla Polaków mieszkających w naszym kraju.
Pierwsza edycja konkursu „Wybitny Polak” została przeprowadzona w 2010 roku, a w 2011 konkurs został rozszerzony na inne kraje. Obecnie konkurs odbywa się równolegle w Polsce i za granicą, m.in. w USA, Belgii, Norwegii, Singapurze, Szkocji, Holandii, Niemczech i Francji. Po raz pierwszy Tytuł „Wybitnego Polaka” w Francji został nadany w 2014.
Edycja francuska konkursu odbywa się pod Patronatem Ambasadora RP we Francji.
W 2019 roku kategorii nauka statuetkę odebrał dr Artur Ciesielski.
Kariera młodego polskiego chemika jest wyjątkowa. W ciągu niespełna dekady od zdania egzaminu dojrzałości, zdobył on uznanie najwybitniejszych uczonych w kraju, miedzy innymi prof. Bogdana Marcińca, członka rzeczywistego PAN i laureata Polskiego Nobla. Sukcesy we Francji zapewniła mu m.in. współpraca z prof. Jean-Marie Lehnem, laureatem Nagrody Nobla z 1987 r. oraz odkrycia naukowe, których dokonał w słynnym laboratorium ISIS w Strasburgu, gdzie jest aktualnie zatrudniony i niezwykle ceniony.
Ten Młody Polak uczestniczy w grantach badawczych o światowym zasięgu, współpracuje z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi, współdziała z uznanymi międzynarodowymi czasopismami specjalistycznymi i z liderami europejskiej gospodarki. Jest laureatem prestiżowej Prix Jean Kepler za najlepszą rozprawę doktorską, a światowe autorytety naukowe wskazały go jako następcę, zapraszając na elitarne Lindau Nobel Meeting Chemistry.
Za swoją pracę doktorską w 2011 roku A. Ciesielski otrzymał prestiżową nagrodę Prix Jean Keplen Fundacji Saint Thomas. Fundacja przyznaje w roku tylko jedną taką nagrodę na całą Francję. W 2013 roku średzianin znalazł się też w rankingu najbardziej obiecujących 30 młodych naukowców na świecie. Ranking opublikowało amerykańskie czasopismo „Scientific American".
Artur Ciesielski w Strasburgu mieszka od 2007 roku razem ze swoją żoną, także średzianką, oraz dwójką dzieci. Pracuje w 23-osobowym zespole specjalizującym się zwłaszcza w badaniach nad grafenem.
Dumni gratulujemy serdecznie!!!